HOME KANON HISTORIA SZTUKI ARCHITEKTURA MALARSTWO RZEŹBA MEBLARSTWO DESIGN UBIÓR OGRODY MUZYKA MITOLOGIA BIBLIOTEKA ARTYŚCI KONTAKT
Debussy - Arabeska -  link otworzy MediaPlayer - zminimalizuj okno, będzie grało w tle. Debussy - Światło księżyca - link otworzy MediaPlayer - zminimalizuj okno - będzie grało w tle.

 


HISTORIA POLSKI

Historię trzeba poznawać tak, jak ogląda się obraz. Z bliska można poznać technikę malarską, sposób nakładania farby, przecierki i laserunki, ale żeby ocenić kompozycję, rysunek i harmonię kolorów trzeba zwiększyć dystans. Trzeba go zmieniać kilka razy, przechodząc od ogółu do szczegółu. Nie zapamiętamy żadnej twarzy, jeśli zapamiętamy oddzielnie oko, nos, ucho, usta. Twarz to całość. Podobnie z historią - zwycięstwa, klęski, wzloty i upadki przeżywa każdy naród, ale jakiej dorobił się "twarzy", albo jaką przylepiono mu "gębę" - to można zobaczyć z pewnej odległości.
Tablice z nowej serii WORLDMUSEUM - HISTORIA NARODÓW nikogo oczywiście nie nauczą historii narodów i ich państw, ale w skomplikowanych dziejach każdego narodu można wskazać kilka momentów i formacji przełomowych, decydujących o jego dalszych losach i współczesności. Ich znaczenie nabiera wyrazistości dopiero w bezpośrednim zestawieniu - najlapiej na jednej kartce. Nasze tablice mają ułatwić spojrzenie na historię z lotu ptaka.

Ich przygotowanie i dopracowanie trochę oczywiście potrwa...