REJESTRACJA LOGOWANIE ABONAMENT   E-MAIL

forum
ARTYŚCI . MONOGRAFIE . PIGUŁKI . PREZENTACJE . MUZEA I GALERIE . SZKOŁY ARTYSTYCZNE . KURSY I WARSZTATY . FILMY . ILUSTROWANY SŁOWNIK SZTUKI . MAPA WITRYNY . TABLICE I KARTY , FORUM

 

Uprzedzam lojalnie, że informacje i interpretacje przedstawiane w tej witrynie są często sprzeczne z wiedzą rozpowszechnianą i egzekwowaną w szkołach, na uczelniach i na salonach formatowanych przez dominującą ideologię antykultury. Osoby odwiedzające tę witrynę w ramach przygotowań do różnego typu egzaminów z historii sztuki i kultury powinny wiedzieć, że nie ma obecnie zapotrzebowania na niezależne myślenie, rośnie natomiast popyt na powtarzanie poprawnych banałów.

Celem tej witryny jest przedstawienie faktów w kontekście umożliwiającym ich samodzielną interpretację. Ten społeczny, historyczny i kulturowy kontekst sztuki przedstawiony jest szerzej w historii kultury. Radzę od niej zacząć.

DZIAŁY WITRYNY

historia sztuki

OGÓLNA HISTORIA SZTUKI

przegląd wszystkich epok, stylów, nurtów, dzieł i artystów od prehistorii do współczesności w kontekście historii powszechnej.

 

KANON SZTUKI

zbiór reprodukcji dzieł stanowiących kanon wiedzy o sztuce z krótkimi opisami i wyjaśnieniami. Proszę traktować ten zbiór jako wstęp do rozszerzonych opracowań dostępnych na stronach tematycznych.

         

HISTORIA MALARSTWA

historia malarstwa zatoczyła krąg od malowideł w prehistorycznych jaskiniach graweckich i magdaleńskich aż do malowideł w jaskiniach współczesnych przejść podziemnych.

 

 

HISTORIA RZEŹBY

rzeźba jest najstarszą dziedziną sztuki. Pierwsze świadomie tworzone dzieła artystyczne pochodzą sprzed ok. 30 tysięcy lat, ale epokę pierwszych cywilizacji zdominowała architektura.

             

HISTORIA IKONY

całe zachodnie malarstwo tablicowe wywodzi się bezpośrednio ze sztuki pisania ikony bizantyjskiej i powróciło do swych źródeł w wielu nurtach awangardowej sztuki nowoczesnej i współczesnej.

 

HISTORIA ARCHITEKTURY

architekura jest sztuką szczególną, ponieważ szeroko rozumianej funkcji użytkowej nadaje symboliczną formę estetyczną. Problemem architektury współczesnej jest to, że estetyczna forma niczego już nie symbolizuje.

             
historia ogrodów od starożytności do modernizmu

HISTORIA OGRODÓW

sztuka urządzania ogrodów jest najstarszą ze sztuk, ponieważ pierwszym ogrodem byl Raj.

  historia designu od ebenistów do postmodernistów

HISTORIA DESIGNU

wyroby złotnicze pochodzące z czasów tzw. Starej Europy to najwyższa półka sztuki designerskiej, ale historia designu zaczyna się od czasów, gdy designerzy zaczęli podpisywać swoje dzieła.

             
historia meblarstwa od Egiptu do Ikei

HISTORIA MEBLARSTWA

pochodzące sprzed trzech i pół tysiąca lat łóżka egipskich faraonów i to, czego używali oni zamiast poduszek mówią więcej o egipskiej kulturze, niż piramidy.

  historia ubioru, stroju i mody

HISTORIA UBIORU

nie wiadomo dokładnie, kiedy ubiór służący ochronie ludzkiego ciała stał się strojem - symbolem ludzkiego ducha. W każdym razie im bardziej symbolizował, tym mniej chronił.

             
klasycy fotografii i historia techniki fotograficznej

HISTORIA FOTOGRAFII

fotografia zwolniła malarstwo z obowiązku dokumentowania rzeczywistości, czym skłoniła artystów do rewizji pojęcia realizmu, ale status sztuki chciała osiągnąć naśladując malarstwo.

 

HISTORIA FILMU

w dziele filmowym ważne jest nie to, co film pokazuje, ale to, co z niego wycięto i jak posklejano w całość strzępy rzeczywistości. Dzięki temu tysiącletnią historię można opowiedzieć w ciągu godziny.

             

IKONOGRAFIA

ikonorafia to wiedza umożliwiająca odczytywanie z dzieła sztuki symbolicznych treści wlaściwych dla ducha epoki.

 

HISTORIA MUZYKI

muzyka jest sztuką abstrakcyjną. Niczego nie przedstawia, niczego nie ilustruje, a mimo to istnieje zadziwiająca spójność muzyki i innych dziedzin sztuki we wszystkich epokach.

             

MITOLOGIA GRECKA

mitologia grecka to - obok Starego i Nowego Testamentu - źródło pra-tematów wypełniających zbiorową wyobraźnię europejskiej kultury i konstruujących świat jej sztuki.

 

HISTORIA FILOZOFII

sztuka szuka odpowiedzi na te same pytania, co filozofia, chociaż używa innego języka. W XIX wieku i filozofia i sztuka zrezygnowały ze zrozumienia świata po to, żeby go zmieniać.

             

BIBLIOTEKA

fragmenty (przede wszystkim ilustracje) najważniejszych książek o historii sztuki, plany budowli, karty edukacyjne

 

MONOGRAFIE

zbiór najróżniejszych szkiców i opracowań szczegółowych i przekrojowych

             
 

FORUM

 

 

.